Inloopavond ontwerp-peilbesluit Eiland van Schalkwijk – deelgebied Wijk bij Duurstede

Gepubliceerd op 21 augustus 2025

Hoogheemraadschap De Stichtse Rijnlanden (HDSR) heeft een nieuw ontwerp-peilbesluit opgesteld voor het oostelijk deel van het Eiland van Schalkwijk. Op dinsdag 23 september 2025 organiseert het waterschap een inloopavond. Bij het vaststellen van het definitieve peilbesluit houdt HDSR zoveel mogelijk rekening met de wensen en belangen van belanghebbenden. De inspraakperiode start op maandag 25 augustus 2025 en loopt tot en met zondag 5 oktober 2025. In een peilbesluit worden de oppervlaktewaterpeilen (het water in sloten, rivieren en weteringen) voor een gebied vastgesteld.

Waarom een nieuw peilbesluit?

Het waterschap werkt aan de uitvoering van het Raamwaterplan Eiland van Schalkwijk, dat in 2015 is vastgesteld. Dit plan beschrijft knelpunten en oplossingen voor het watersysteem. De uitvoering gebeurt in deelgebieden; voor het gebied ten oosten van de Goyerbrug (deelgebied Wijk bij Duurstede) wordt nu het peilbesluit vernieuwd. Door de aanpassingen aan het watersysteem is het bestaande peilbesluit uit 2012 niet meer actueel. In het nieuwe ontwerp-peilbesluit zijn de oppervlaktewaterpeilen aangepast aan het huidige landgebruik en de belangen in het gebied.

Belangrijkste wijzigingen

In een aantal peilgebieden leggen we het waterpeil dat al in de praktijk wordt gevoerd vast in deze wijziging van het peilbesluit. Ten opzichte van de praktijksituatie verandert er niets; het peil verandert alleen als je het vergelijkt met het peilbesluitpeil uit 2012.

De grootste peilwijziging in dit peilbesluit is in het stuk tussen de Lekdijk West en het westelijke deel van de Romeinenbaan. Hier werd in de praktijk een hoger peil gevoerd dan in het peilbesluit stond. Dit hogere peil zorgde ervoor dat het fruitteeltperceel in het gebied voldoende wateraanvoer heeft, maar leidde er tegelijkertijd toe dat de lagergelegen percelen te nat zijn. Doordat een inlaat wordt verplaatst, verandert de gebiedsindeling hier iets. Gezien het grondgebruik in het nieuwe gebied is het beter om in het zomerhalfjaar terug te gaan naar het peil uit het peilbesluit, in plaats van het hogere peil dat er was. Het nieuwe winterpeil ligt 10 cm lager dan het zomerpeil.

In andere gebieden verkleinen we het verschil tussen het zomer- en het winterpeil. In sommige peilgebieden was dit 20 tot 30 cm, terwijl wij als waterschap meestal 10 cm verschil aanhouden. Een kleiner verschil is beter voor de stabiliteit van de oevers en voor de waterkwaliteit. Daarbij is per peilgebied een afweging gemaakt of het zomerpeil moest worden verlaagd, het winterpeil moest worden verhoogd of dat zowel het zomerpeil moest worden verlaagd als het winterpeil verhoogd.

Inspraak en inloopavond

Het ontwerp-peilbesluit ligt van 25 augustus 2025 tot en met 5 oktober 2025 ter inzage. Tijdens deze periode kunnen belanghebbenden reageren op de plannen. Tijdens de inspraakperiode organiseert het waterschap een inloopavond op dinsdag 23 september 2025. Hier kunnen medewerkers van het waterschap uw vragen beantwoorden. Ook kunt u tijdens de avond een inspraakreactie (zienswijze) indienen. Tussen 19.00 en 21.00 uur kunt u binnenlopen in Sociaal Cultureel Centrum De Wiese, De Wiese 2 in Schalkwijk. Aanmelden is niet nodig.

Vervolg – wat gebeurt er na de inspraakperiode?

Alle ingediende zienswijzen neemt het waterschap op in een inspraaknota. Hierin staat hoe het waterschap de zienswijzen behandelt. Iedereen die een zienswijze heeft ingediend krijgt een exemplaar van de inspraaknota. Uiteindelijk maakt het algemeen bestuur van het waterschap de afweging tussen alle belangen en stelt het peilbesluit vast. Ga naar hdsr.nl/deelgebiedwijkbijduurstede voor meer informatie en om het ontwerppeilbesluit met bijbehorende documenten digitaal in te zien of te downloaden.