Terugblik geslaagde bewonersbijeenkomsten

Afgelopen maand vonden een 2-tal bewonersbijeenkomsten plaats in het kader van de ter inzagelegging van het ontwerp projectbesluit van het deeltraject Culemborgse Veer – Beatrixsluis. Tijdens deze avonden, gehouden op 9 januari (Fort Honswijk) en 22 januari (‘t Gebouw Tull en ’t Waal) hebben we zo’n 55 bewoners en belangstellenden mogen ontvangen om onze plannen verder toe te lichten. Onder het genot van een kop koffie of thee hadden bezoekers de mogelijkheid om hun vragen, veelal over hun eigen situatie, te stellen bij informatietafels die bemand werden door collega’s van Hoogheemraadschap De Stichtse Rijnlanden (HDSR). De tafels hadden als thema; Dijkversterking algemeen – Groot onderhoud en beheer – Proces terinzagelegging. Naast de 1-op-1 gesprekken werd er een presentatie gegeven door Els Otterman, Hoogheemraad HDSR en Joosje Bachman, omgevingsmanager Culemborgse Veer–Beatrixsluis.

Tijdens de avond konden belanghebbenden langs verschillende tafels om over onderwerpen zoals de dijkversterking algemeen, het groot onderhoud & beheer, en natuurlijk het proces van de terinzagelegging in gesprek te gaan. Er werd een plenaire presentatie gehouden door de hoogheemraad Els Otterman, samen met de omgevingsmanager Joosje Bachman. Ook is aangekondigd dat het project Culemborgse Veer-Beatrixsluis is samengevoegd met de deelprojecten Nieuwegein en Irenesluis- Culemborgse Veer.

Bewoners en belanghebbenden kregen alle ruimte om vragen en zorgen te delen. Inhoudelijk is er gesproken over de opmars van de bever, en wat die voor dit gebied betekent. Er werden vragen gesteld over op- en afritten. Er werd gevraagd waardoor het komt dat de waterveiligheidsopgave in het begin van het project en nu verschilt, en ook wat de houdbaarheid van deze dijkversterking is.

Ook waren collega’s / vertegenwoordigers van de gemeente Houten, Provincie Utrecht en Rijkswaterstaat aanwezig en kon men in gesprek gaan over meekoppelprojecten in het gebied die nadrukkelijk niet ter inzage lagen.

Proces terinzagelegging

Voor het deeltraject Culemborgse Veer–Beatrixsluis is het dijkontwerp vastgesteld in een ontwerp projectbesluit. In dit ontwerp projectbesluit staat welke onderdelen van de dijk versterkt moeten worden en hoe dit gaat gebeuren. Middels een plankaart is te zien waar en welke aanpassingen gaan plaatsvinden. Tevens worden een aantal ontwerp vergunningen ter inzage gelegd.  Dit projectbesluit heeft ter inzage gelegen van 19 december 2024 tot en met 12 februari 2025. We hebben een aantal zienswijzen ontvangen en gaan daar nu mee aan de slag.