Resultaten controledagen sportvisserij en stroperij

Gepubliceerd op 29 april 2026

In het weekend van 18 en 19 april controleerden toezichthouders en opsporingsambtenaren van ons waterschap en andere partijen op sportvisserij en mogelijke stroperij in het gebied. Met deze handhavingsactie dragen we bij aan de bescherming van natuur in en rond het water.

Samenwerking

Zaterdag 18 april gingen toezichthouders en opsporingsambtenaren van het waterschap het gebied in. Op zondag 19 april voerden we de handhavingsactie uit in samenwerking met partners uit het gebied. We werkten samen met Natuurmonumenten, Utrechts Landschap en Zuid-Hollands Landschap, de Omgevingsdienst Utrecht, Sportvisunie, de gemeenten Baarn en Rhenen en de politie. Door deze samenwerking vergroten we onze slagkracht en kunnen we effectiever toezicht houden.

Waar letten we op?

We controleerden onder andere of vissers de juiste schriftelijke toestemming hebben, zoals een VISpas en het gebruik van (kunst)aas. Ook controleerden we de naleving van regels rondom minimummaten vissen en gesloten tijden. Ook werd gekeken of visstekken netjes waren en er geen afval werd achtergelaten.

Resultaten

Tijdens de actie op zondag werden in totaal 152 controles uitgevoerd. Er werd 30 keer handhavend opgetreden door middel van een waarschuwing of proces-verbaal. Het merendeel van de sportvissers hield zich aan de regels.

Stroperij bij vispassages

Tijdens de controle zijn ook vispassages gecontroleerd op mogelijke stroperij. Hier kunnen fuiken gelegd zijn. Vooralsnog is er nergens stroperij geconstateerd.

Bij vispassages kunnen vissen veilig van het ene stuk water naar het andere zwemmen (migreren). Met fuiken kunnen lokaal veel exemplaren van hetzelfde soort worden weggevangen. Ook zijn er veel bijvangsten, zoals aal, snoek en snoekbaars en soms ook beschermde soorten. Door fuiken op strategische plekken te plaatsen, zoals bij vispassages, kunnen migrerende soorten niet op hun paaigronden komen om zich voort te planten.

Ziet u stroperij of verdachte situaties? Meld het dan bij het waterschap.

Gezonde visstand

Sportvissers en het waterschap hebben hetzelfde belang: een diverse en gezonde visstand. Een gezonde visstand is belangrijk voor schoon en gezond water. Vissen en andere waterdieren hebben voldoende rust, schone leefgebieden en vrije doorgang nodig om te kunnen groeien en zich voort te planten. Wanneer regels niet worden nageleefd, kan dat een negatief effect hebben op planten, dieren en waterkwaliteit.

Met deze handhavingsactie dragen we bij aan de doelen van de Kaderrichtlijn Water (KRW). Daarin is vastgelegd dat de visstand op een gezond niveau moet zijn en hoe schoon het water moet zijn.


Vissers werden o.a. gecontroleerd op een VISpas.

Vispassages zijn gecontroleerd op mogelijke stroperij.