
Vanaf 26 oktober wordt er weer geschouwd!
Medewerkers van Hoogheemraadschap De Stichtse Rijnlanden controleren vanaf 26 oktober 2011 of de door het waterschap als belangrijk aangemerkte watergangen zijn geschoond. Deze watergangen hebben een collectief belang en zijn veelal in beheer bij medeoverheden (gemeenten, provincies, rijk) en grote instanties (bijv. NS), maar ook bij particuliere eigenaren. Minder belangrijke watergangen controleert het waterschap elke vier jaar en steekproefsgewijs of naar aanleiding van klachten.
Bij het gewoon onderhoud dienen vuil en overtollige waterplanten weggehaald te worden. Hierdoor wordt de doorstroming van sloten en duikers op orde gehouden. Dan kan bij langdurige en hevige regen het water snel afgevoerd worden. Tijdens langdurige droogte kan water in het gebied gebracht worden. Problemen met wateroverlast kunnen zo voorkomen worden.
Het onderhoud van uw sloot, duiker of andere kunstwerken moet vóór 26 oktober 2011 uitgevoerd zijn. Let u bij de werkzaamheden op planten en dieren in de sloot. Bescherm bijzondere planten en geef dieren de gelegenheid een ander heenkomen te vinden.
De schouw zal dit jaar worden gehouden in de gebieden Kromme Rijn, Oude Rijn en IJssel.

In het vierde gebied worden alle watergangen gecontroleerd of het buitengewoon onderhoud voldoende is uitgevoerd. (Diepte-/profielschouw.)
Waar sloten en duikers aan moeten voldoen is opgenomen in de Keur van het waterschap. De belangrijke watergangen, die zorgen voor de aan- en afvoer van water, moeten voldoen aan de volgende onderhoudsregels:
Bij het weghalen van waterplanten, mag u 10% bedekking laten staan. De oeverplanten hoeven niet weggehaald te worden wanneer ze alleen langs de waterkant staan en niet in het water groeien. U kunt een sloot die breder is dan 2 meter op twee manieren schonen:
Sloten die smaller zijn dan 2 meter moeten in hun geheel geschoond worden.
Bij het schonen van sloten komt maaisel en soms bagger vrij. Dit moet minimaal 75 cm van de waterkant neergelegd worden. Hierdoor worden oeverplanten beschermd en is de kans dat de bagger terugrolt in de sloot het kleinst. Oevers mogen niet aangetast zijn door bijvoorbeeld dempingen of het vertrappen door vee. U moet dan de kanten "ophalen".
In het doorstroomprofiel van duikers, bruggen en dergelijke mogen geen waterplanten of vuil aanwezig zijn. Duikers zijn van groot belang voor de doorstroming. Wanneer deze niet worden schoongemaakt, kunnen waterproblemen ontstaan.
Overhangende takken of bomen mogen het doorstromen van water en vaarroutes niet belemmeren. Houtafval mag niet op de kant blijven liggen; dit dient u direct na de werkzaamheden op te ruimen.
Houten, september 2011